• +421 905 899 426
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Pondelok - Piatok 8:00 - 16:30

Diabetes u seniorov

Diabetes, u nás známy aj ako cukrovka, je ďalšou z chorôb, ktoré často zvyknú trápiť seniorov. Počas práce opatrovateľky sa s touto diagnózou budete stretávať často. Dnes sa preto budeme tomuto ochoreniu venovať podrobnejšie. Vzniká diabetes skutočne z nadmerného požívania cukru? Aké typy cukrovky poznáme, aké sú možnosti liečby a ako opatrovať klienta, ktorý cukrovku má?

Nejedz veľa cukru, lebo budeš mať cukrovku!

Túto vetu počulo od svojich rodičov snáď každé dieťa. Mnohým ľuďom táto hrozba z detstva utkvela v pamäti a veria tomuto tvrdeniu dodnes. Ako sa však vraví, bez vetra sa ani lístok nehne a aj v tomto tvrdení je kúsok pravdy. Nie priamo zvýšená konzumácia cukru, ale celkovo obezita a nezdravý životný štýl sú častým rizikovým faktorom pre vznik cukrovky. Existuje viacero druhov cukrovky, poznáme diabetes mellitus I. typu, ktorý býva zistený už v detskom a dorastovom veku, DM II. typugestačný typ DM, ktorý sa objavuje počas tehotenstva. Najrozšírenejší je druhý typ, ktorý sa často spája s vyšším vekom a/ alebo už spomínaným nezdravým životným štýlom.

Čo sa deje v tele diabetika?

Pri cukrovke telo postihnutého prestane produkovať hormón inzulín, prípadne ho produkuje nedostatok, alebo ho produkuje, no organizmus ho nie je schopný využiť. Inzulín umožňuje presun glukózy, ktorú získavame z potravy, do vnútra bunky, aby tam bola premenená na energiu. Pri tomto ochorení teda dochádza k poruche spracovania nielen cukrov, ale aj tukov a bielkovín v organizme.

Hyperglykémia je stav, kedy v dôsledku nedostatku inzulínu v organizme dochádza k hromadeniu glukózy v krvi. Opak tohto stavu, nazývaný hypoglykémia, nastáva pri nedostatočnom prijme potravy.

Pri neliečenej cukrovke alebo pri nedodržiavaní predpísanej liečby sa môžu pridružiť aj ďalšie komplikácie a vážne ochorenia.

Liečbu je potrebné u seniorov prispôsobiť na mieru

Diabetes sa považuje za najvýznamnejšie metabolické ochorenie u starších ľudí. Jeho príznaky aj priebeh sú častokrát odlišné od prejavov tohto ochorenia u ľudí v strednom a mladom veku. Dôležité je najmä prihliadnutie na ďalšie možné zdravotné problémy ako ochorenie ľadvín alebo ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Liečba cukrovky pozostáva z dvoch hlavných častí- úpravy životného štýlu a nasadenia vhodnej farmakologickej liečby. Tá je v miernejších štádiách ochorenia podávaná vo forme perorálnych antidiabetík, teda tabliet. Táto forma liečby zvykne byť po čase neúčinná a postupuje sa k injekčnej liečbe inzulínom.

Opatera klienta s diabetom

Pri opatere pacienta s diabetom je dôležitá aj pravidelná kontrola hodnôt glukózy v krvi. To je možné aj v domácom prostredí pomocou glukomera, ktorý je niektorým pacientom hradený zo zdravotného poistenia. Dôležité je nasadenie vhodnej diéty konzultovanej s lekárom – diabetológom. U seniorov môže nastať problém v odmietaní diétnej stravy, najmä, ak celý život boli zvyknutí konzumovať niečo úplne iné. Šikovná opatrovateľka sa ale určite bude vedieť vynájsť v príprave obľúbených pokrmov klienta na zdravší spôsob a v postupnom obmieňaní nezdravých zložiek potravy za tie prospešné. Dôležité je aj zaradiť do režimu pohyb, primeraný k stavu diabetika. V prípade zlého zdravotného stavu sú prospešné aj prechádzky na čerstvom vzduchu.

V našich končinách sa téme diabetu u seniorov venuje najmä prof. MUDr. Jaroslav Rybka, DrSc. z Diabetologického centra IK IPVZ v Krajskej nemocnici T. Baťu v Zlíne. Jeho podrobná odborná práca na túto tému je dostupná aj online.

Nasledujúce vydanie nášho blogu bude tematické, a to na tému Vianoce. Môže sa stať, že ako opatrovateľka v zahraničí budete tráviť sviatky so svojim klientom. Často sa stáva, že medzi opatrovateľkou a klientom vznikne priam rodinné puto. Zvyšok rodiny však ostáva doma, čo môže byť vo sviatočnom období pre obe strany ťažké. Nabudúce sa preto budeme venovať tomu, ako si Vianoce v zahraničí čo najviac spríjemniť a povieme si niečo aj tradičných nemeckých vianočných zvykoch.

 

Používame cookies, aby sme pre Vás mohli zlepšit naše služby

Chcem vedieť viac

Rozumiem!

Kontakt

Najnovšie ponuky práce

Chcete dostávať pracovné ponuky ako aj ďalší zaujímavý obsah na Vašu emailovú adresu?

Invalid Input
© 2021 Alses s.r.o.
facebook_page_plugin