• +421 905 899 426
 • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 • Pondelok - Piatok 8:00 - 16:30

Ako si vytvoriť kvalitný životopis a zvýšiť svoje šance na pracovnom trhu

Dobrý deň. Teší nás, že aj v novom roku sa stretávame na našom blogu a dúfame, že tento rok bude ešte lepší a úspešnejší ako ten minulý. Začiatok roka je ideálnym časom na nové začiatky, či už sa to týka odhodlania žiť zdravšie a aktívnejšie alebo napríklad túžby zmeniť prácu. Mnoho ľudí má však strach opustiť súčasné zamestnanie z dôvodu strachu z nedostatku pozícií na pracovnom trhu a konkurencie. Častokrát sa s tým stretávame aj u opatrovateliek a zdravotných sestier, ktoré sa s nami chystajú nadviazať spoluprácu. Dnes by sme sa preto radi zamerali na to, čo môžete urobiť, aby ste zvýšili svoje šance trhu práce.

Ako má vyzerať životopis?

Snáď každý pracujúci človek sa už niekedy ocitol v situácii, kedy od neho potencionálny zamestnávateľ požadoval k nahliadnutiu životopis. Najčastejšia forma je takzvaný štruktúrovaný životopis. Taká banalita, ako kus papiera, vie pri výberovom konaní veľmi zavážiť.

Viete, čo by kvalitný životopis mal, a naopak nemal, obsahovať?

  • Menej je viac. 

   Životopis by nemal byť príliš dlhý, ideálne 1-2 strany formátu A4 spísané po bodoch, nie ako súvislý text. Mal by byť prehľadný a informácie by na seba mali naväzovať.

  • Osobné údaje. 

   Osobné údaje sa zaznačujú na úplný začiatok životopisu. Okrem Vášho mena, priezviska a dosiahnutého titulu, ak nejaký máte, by mal dokument obsahovať aj miesto Vášho pobytu, a ak chcete, môžete uviesť Váš vek alebo dátum narodenia a rodinný stav.

  • Fotografia. 

   V zamestnaniach, kde prichádzate do častého kontaktu s inými ľuďmi, ku ktorým povolanie opatrovateľky, či zdravotnej sestry určite patrí, sa fotografia častokrát vyžaduje a budete o ňu skôr či neskôr požiadaní, preto sa odporúča ju pripojiť. Ideálna fotografia je bez akýchkoľvek rušivých aspektov, na ktorej ste sami, bez ďalších ľudí, ideálne od pol pása hore. Jemný úsmev vždy pridá na sympatiách. Skúste sa vyvarovať prílišným grafickým úpravám a ponechajte fotku čo najjednoduchšiu.  

  • Pracovné skúsenosti a vzdelanie. 

   Informácie uvádzajte od najaktuálnejších až po najstaršie. Vždy uvádzajte roky, počas ktorých ste na danom mieste pôsobili a pridajte stručný popis pracovnej pozície a úlohy, ktoré ste v rámci nej plnili.

  • Znalosti a zručnosti. 

   Tie uvádzajte s ohľadom k zamestnaniu, o aké sa uchádzate. Uveďte napríklad, akými jazykmi hovoríte, či máte vodičský preukaz, Vaše znalosti práce s počítačom, alebo informácie o absolvovaní kurzov a dosiahnutých certifikátoch.

  • Dobrovoľnícka činnosť. 

   Určite vyzdvihnite, ak ste sa niekde zúčastnili ako dobrovoľník, bez nároku na honorár. Značí to, že ste človek, ktorý dokáže nezištne pomôcť, ak je to potrebné, čo každý zamestnávateľ veľmi ocení.

  • Portfólio. 

   Ak je Vaša práca spojená s tvorbou, k životopisu priložte aj ukážku Vašej práce.

  • Referencie. 

   Je pre Vás veľkým plus, ak sa Vám podarí získať pozitívne referencie od Vášho predchádzajúceho zamestnávateľa. To, že v minulosti bol niekto s Vašou prácou spokojný, svedčí o tom, že máte dobré predpoklady ju vykonávať dobre aj v budúcnosti.

                                                                                                                             

Životopis si pribežne aktualizujte, môže sa stať, že si niektoré údaje nebudete po rokoch pamätať.

V prípade, že nie ste veľmi technický typ a Váš životopis na Vás nepôsobí po grafickej stránke dobre, môžete si na internete zdarma stiahnuť veľké množstvo rôznych šablón, do ktorých údaje len doplníte. Prázdne šablóny ponúka aj balíček Microsoft Office, ktorý má v počítači nainštalovaný takmer každý z nás. Stiahnuť ich môžete tu: https://templates.office.com/sk-sk

A najdôležitejšia rada na záver: NEKLAMTE. Lož má krátke nohy a budúci zamestnávateľ skôr či neskôr odhalí, že to, čo ste napísali, nie je pravda. Preto je lepšie byť úprimný, aj budúci šéf je len človek a určite pochopí, že nevynikáte úplne vo všetkom.

V ďalšom nášho blogu Vám prezradíme, KDE pracovné ponuky hľadať, aby ste zvýšili svoje šance na umiestnenie ešte viac. Vaše názory a pripomienky zasielajte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., budeme sa na Vás tešiť pri ďalšom vydaní.

 

Používame cookies, aby sme pre Vás mohli zlepšit naše služby

Chcem vedieť viac

Rozumiem!

Kontakt

Najnovšie ponuky práce

Chcete dostávať pracovné ponuky ako aj ďalší zaujímavý obsah na Vašu emailovú adresu?

Invalid Input
© 2021 Alses s.r.o.
facebook_page_plugin