• +421 905 899 426
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Pondelok - Piatok 8:00 - 16:30

Cestovanie do zahraničia za prácou opatrovateľky v období pandémie

Dobrý deň,

vzhľadom na mimoriadnu situáciu spojenú s výskytom koronavírusu (COVID-19) vo svete sme sa Vám, našim čitateľom, medzi ktorými sú najmä opatrovateľky a opatrovatelia, zdravotné sestry a iný zdravotnícky personál cestujúci za zamestnaním do zahraničia, rozhodli poskytnúť prehľadné informácie o možnostiach cestovania jednom mieste. Zároveň Vám chceme za celý ALSES poďakovať, že aj v týchto ťažkých časoch pomáhate tým, ktorí pomoc potrebujú najviac aj napriek rizikám, ktoré to obnáša.

Keďže väčšina zdravotníkov zo Slovenska a Čiech cestuje za prácou najmä do krajín v DACH regióne, teda do Rakúska, Nemecka a Švajčiarska, monitorujeme pre Vás situáciu práve v týchto krajinách.

Všetky krajiny zmienené vyššie prijali opatrenia, aby zabránili voľnému pohybu na hraniciach a spomalili tak šírenie vírusu. V súčasnosti tak uviazlo veľké množstvo opatrovateliek a zdravotných sestier, ktoré pracujú na turnusový systém, v zahraničí, kde ich nemá kto vystriedať, rovnako ako ich kolegyne, ktoré uviazli doma a hrozí im tak strata príjmu, keďže sa nevedia dostať do práce. Existujú však výnimky, kedy je možné do krajiny vsúpiť, vycestovať z nej a/alebo prejsť cez jej územie. V niektorých prípadoch je vyžadované potvrdenie o zamestnaní v krajine, kam plánujete vycestovať, niekedy zas po Vás môžu vyžadovať predloženie negatívneho testu na koronavírus. Taktiež sa po príchode do niektorých krajín nevyhnete umiestneniu do karantény, buď domácej alebo štátnej, podľa spôsobu prepravy, ktorý zvolíte.

Hromadná medzinárodná autobusová, vlaková ale aj letecká preprava medzi jednotlivými krajinami je momentálne pozastavená na dobu neurčitú, s výnimkou autobusov určených k repatriácii organizovaných vládou daných krajín za účelom transportu občanov do svojej domoviny. 

Rezervovať si profesionálnu prepravu však pre cestujúceho môže byť trochu neprehľadné. Porovnanie licencií, cien a služieb jednotlivých prepravcov je časovo náročné a takmer nemožné, keďže väčšina z nich funguje formou telefonického dispečingu a operuje na rozsiahlom geografickom území. Tento problém sa snaží riešit nová aplikácia Sejfly, ktorá Vám zadaním adries a termínu jazdy vyhľadá a porovná cenové ponuky legálnych prepravcov ponúkajúcich prepravu od dverí k dverám. 

 

 

covidinside.jpg
covid_sign.jpg

Nižšie nájdete aktuálne informácie o situácii a vládou stanovených pravidlách v Česku, vo Švajčiarsku, v Nemecku a v Rakúsku. Informácie budeme pre Vás priebežne aktualizovať až do skončenia obmedzení:

Nemecko

Nemecko zavádza s okamžitou platnosťou rozšírenie dočasných hraničných kontrol aj na leteckú a vodnú dopravu s Talianskom, Španielskom, Rakúskom, Francúzskom, Dánskom a Švajčiarskom. Cestujúcim bez urgentného dôvodu nebude povolený prechod cez hranice. Ich prekročenie bude umožnené na základe urgentného dôvodu a dochádzajúcim za prácou na základe príslušného dôkazu, resp. potvrdenia.  

Podľa Spolkového ministerstva zahraničných vecí Nemecka má byť vstup/výstup z/do Nemecka UMOŽNENÝ cudzím štátnym príslušníkom v nasledujúcich prípadoch:

  1. Cesty za prácou, resp. z pracovných dôvodov a na plnenie povinností vyplývajúcich zo zmluvných vzťahov (tzv. pendleri, sezónni zamestnanci a pod.). Prechod hraníc má byť nemeckou pohraničnou políciou umožnený po predložení dokumentov potvrdzujúcich tieto skutočnosti (napr. zamestnanecká zmluva, či doklady o zákazke, ktorú cestujúci ide do krajiny plniť).
  2. Cesty zo závažných dôvodov (napr. na lekárske vyšetrenia, z dôvodu rodinného úmrtia a pod.) sú podľa okolností každého prípadu v princípe umožnené
  3. V prípade návratu občana EÚ alebo tretieho štátu (nonEU) do jeho krajiny pôvodu alebo krajiny, kde má povolený pobyt, či dlhodobý pobyt, tranzitom cez územie Nemecka.

Mníchov:

Stále je funkčné priame vlakové spojenie IC vlakmi napr. Mníchov – Viedeň, Regensburg – Viedeň, Würzburg – Viedeň, Hanau (Frankfurt n.M.) – Viedeň a pod..

Alternatívne je možné zvoliť prepravu vlakom do Mníchova (regionálnymi alebo IC/ICE spojmi) odtiaľ regionálnym vlakom do Freilassing  (pôvodne zachádzali až do Rakúska - Salzburgu), tu je potrebné prestúpiť na S-Bahn smer Salzburg Hauptbahnhof (jedna zastávka), zo Salzburgu je možné pokračovať v smere na Viedeň rakúskymi regionálnymi vlakovými spojmi.
Švajčiarsko
Česká republika
Rakúsko

Používame cookies, aby sme pre Vás mohli zlepšit naše služby

Chcem vedieť viac

Rozumiem!

Kontakt

Najnovšie ponuky práce

Chcete dostávať pracovné ponuky ako aj ďalší zaujímavý obsah na Vašu emailovú adresu?

Invalid Input
© 2021 Alses s.r.o.
facebook_page_plugin