Práca a život v Rakúsku: Rozhovor so slovenským fyzioterapeutom

Published: 06.09.2024 v novinky

Hľadáte inšpiráciu na kariéru v zahraničí? Prečítajte si rozhovor s fyzioterapeutom, ktorý sa rozhodol zmeniť život a vydať sa na cestu v Rakúsku. Podelí sa o svoje skúsenosti, výzvy a rady pre tých, ktorí uvažujú o práci v zahraničí. Ako prebiehal proces uznania jeho vzdelania? Čo ho čakalo počas prvých dní v práci a aké výhody ponúka život v Rakúsku? Zistite viac v našom rozhovore!

1. Môžete nám povedať niečo o sebe? Prečo ste sa rozhodli pre kariéru v zdravotníctve? Dobrý deň. Volám sa Andrej Kaššay a pre kariéru v zdravotníctve som sa rozhodol preto, lebo sa od malička venujem športu. Najprv som ako veľmi malý začal s futbalom, ale neskôr mi učaroval stolný tenis, ktorému sa venujem doteraz a dá sa povedať, že na profesionálnej úrovni, keďže si týmto športom viem aj slušne privyrobiť. V 15. roku môjho života som sa veľmi zranil, čo ma vyradilo na viac ako jeden rok. Potom znovu v 20. roku znovu takmer na jeden rok. Nikdy som nebol vedený technickým, alebo IT smerom a práca v kancelárií, prípadne za počítačom ma ako veľmi pohyblivého človeka veľmi neláka. Možno aj preto som sa ubral práve týmto smerom.


2. Ako ste sa dozvedeli o našej agentúre a čo vás motivovalo k tomu, aby ste nás kontaktovali? Ako prebiehal proces sprostredkovania práce cez našu agentúru? Boli ste spokojná s komunikáciou a podporou, ktorú ste dostali? Máte nejaké konkrétne príklady, ktoré by ste radi spomenuli? Cez internet. Ľudovo povedané, googlil som a po chvíli som našiel vašu agentúru. Predošlá práca ma veľmi nenapĺňala, a ako drvivú väčšinu ľudí, tak aj mňa vyhnala do zahraničia túžba po lepších podmienkach a možno aj skúsiť niečo nové. Proces sprostredkovania prebiehal veľmi dobre. Vždy keď som potreboval s niečím pomôcť, alebo poradiť, tak som sa vedel takmer okamžite skontaktovať s agentúrou, ktorá mi opísala všetko potrebné.


3. Aká bola Vaša skúsenosť s procesom uznania Vášho vzdelania v Rakúsku? Čo by ste poradili ostatným zdravotníkom, ktorí prechádzajú týmto procesom? Skúsenosť to bola naozaj zaujímavá. Proces uznania vzdelania je naozaj zdĺhavý a niekedy musí človek absolvovať veci, ktoré v konečnom dôsledku v práci ani nepotrebuje. Konkrétne by som uviedol potrebu absolvovania kurzu lymfodrenážnej masáže, ktorý som potreboval na to, aby mi uznali vzdelanie, ale v konečnom dôsledku ju v práci vôbec nepotrebujem, keďže v náplni práce nemám vykonávanie LM. Pozitívum bolo, že som maturoval z nemeckého jazyka a pri uznaní vzdelania mi to určite veľmi pomohlo.


4. Ako by ste opísali svoj prvý deň v práci v Rakúsku? Aké boli vaše prvé dojmy? Tak ako v každej robote, tak aj tu boli prvé dni trošku stresujúce, najmä čo sa týka komunikácie. Aj keď nie som v nemčine úplný nováčik, tak predsa len komunikácia bola zo začiatku náročná. Avšak veľmi milý prístup pracovníkov tento stres po relatívne krátkom čase odznel a ja som sa postupne začal cítiť sebavedomejšie.


5. Aké sú podľa vás hlavné výhody práce v Rakúsku? Čelili ste nejakým významným výzvam? Ak áno, ako ste ich prekonali? Určite je to vyššia životná úroveň. Konkrétne v tejto práci mám ubytovanie a stravu relatívne zadarmo, 13. a 14. plat, čiže určite aj to je obrovský výhoda. Práca je niekedy náročná z hľadiska náplne práce. Pracujem takmer každý deň od 7:30 – 17:00 a cvičení je niekedy naozaj veľa. Záleží aj ako sú tie cvičenia nakombinované. Či cvičím len s jednotlivcom, alebo so skupinkou ľudí. Avšak postupom času si na to človek zvykne, čo sa aj stalo a pre mladého človeka ako som ja to určite nie je žiadny problém.


6. Aké sú Vaše osobné skúsenosti so životom v Rakúsku mimo práce? Čo sa Vám na tejto krajine najviac páči? Je tu veľmi pekná príroda a hory. Vždy keď mám voľný čas(ktorého počas týždňa nie je veľa) najmä v nedeľu, idem spoznávať krásu, ktorú tieto končiny ponúkajú. Po práci, ktorú väčšinou končím okolo 17:00 - 18:00, mi už nezostáva veľa času, tak sa ho snažím ešte využiť na cvičenie a regeneráciu, keďže mám k dispozícií bazén a saunu. Pracujem v Rakúsku zatiaľ len 5 mesiacov, takže nemôžem ešte komplexne zhodnotiť život na tomto mieste, avšak zatiaľ som naozaj spokojný. Najviac sa mi páči, keď sa mi počas dňa podarí naučiť niečo nové, či už v oblasti cudzieho jazyka, alebo v práci.


7. Aké rady by ste dali niekomu, kto zvažuje prácu v rakúskom zdravotníctve cez našu agentúru? Čo by ste chceli povedať potenciálnym uchádzačom o tom, čo môžu očakávať a ako sa pripraviť? Určite je dôležité mať aspoň nejaké základy v oblasti cudzieho jazyka, maturitu alebo základný kurz, avšak v konečnom dôsledku tu nie sú kladené extrémne nároky na jeho ovládanie. Skôr bolo stresujúcejšie isť na začiatku priamo do Rakúska a vybavovať rôzne dokumenty z nemecky hovoriacim personálom. Nikdy predtým som si nevybavoval prácu v zahraničí a taktiež ani cez agentúru. Človeka môže odrádzať dĺžka trvania uznania vzdelania, avšak milý prístup zo strany agentúry a ochota všetko vysvetliť, pomohla človeku pochopiť a prijať daný stav.


8. Aké sú vaše plány do budúcnosti? Plánujete zostať v Rakúsku, alebo sa chcete vrátiť späť domov (alebo do inej krajiny)? Plánujem tu zostať určite aspoň tento rok. Uvidím čo bude ďalej a čo prinesie budúcnosť. Zrejme ostanem aj naďalej v zahraničí. Či v tomto, alebo inom rezorte, to ešte netuším. Ale myslím si, že tak skoro sa na Slovensko nevrátim. Fyzioterapia je skvelý odbor a myslím si, že má obrovské uplatnenie kdekoľvek na svete. Určite sa chcem raz vrátiť na Slovensko, ale kedy, to vôbec neviem.