• +421 905 899 426
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Pondelok - Piatok 8:00 - 16:30

Zmluva o sprostredkovaní práce- na čo si dať pri jej podpisovaní pozor, má agentúra právo od Vás si pýtať poplatok za sprostredkovanie?

Minulý týždeň sme sa na našom blogu venovali pracovnej zmluve, a to najmä tomu, čo by mala obsahovať a na čo si pri jej podpisovaní dať pozor. Ak ste sa rozhodli, že si prácu, či už doma alebo v zahraničí, nájdete cez personálnu agentúru, budete okrem pracovnej zmluvy podpisovať aj zmluvu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu. Čo to zmluva o sprostredkovaní je, aké náležitosti má obsahovať a na čo si dať pri jej podpisovaní pozor?

Čo by mala zmluva o sprostredkovaní práce obsahovať?

Zmluva o sprostredkovaní zamestnania za úhradu dohaduje prácu záujemcu o prácu s treťou osobou. Sprostredkovanie práce má právo vykonávať právnická osoba alebo fyzická osoba, v prípade, že splní všetky podmienky ustanovené zákonom. Povolenie na sprostredkovanie vydáva Ústredie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Na internetových stránkach www.upsvar.sk nájdete zoznam sprostredkovateľov zamestnania s platným povolením.

V zmluve o sprostredkovaní práce by ste mali nájsť nasledujúce údaje:

  • Identifikačné údaje sprostredkovateľa (názov, adresu, identifikačné číslo)
  • Dĺžku trvania pracovného pomeru
  • Druh práce a pracovné podmienky
  • Platové podmienky
  • Spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia
  • Rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody

V prípade, že sa chystáte pracovať v zahraničí, je sprostredkovateľ povinný Vás informovať o Vašich právach a povinnostiach súvisiacich s prácou v zahraničí.

Môže si odo mňa agentúra za sprostredkovanie pýtať poplatok?

Nie, nemôže. Sprostredkovateľ môže poplatok vyberať iba od osoby, pre ktorú zamestnanca sprostredkúva. S touto osobou sa tiež sprostredkovateľ dohodne na výške poplatku. Podľa zákona personálna agentúra nesmie od uchádzačov o zamestnanie vyberať poplatky za sprostredkovanie. Niektoré iné úkony, ako napríklad sprostredkovanie dopravy alebo ubytovania, byť spoplatnené môžu. Vždy si zmluvu dôkladne preštudujte a ak Vám niečo nie je jasné, pýtajte sa.

Ak agentúra vydá zmluvu o sprostredkovaní, ktorá nie je v súlade so zákonom o službách zamestnanosti, je možné podať podnet k jej prešetreniu na Ústredie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak sa dokážu nezákonné postupy agentúry, výsledky šetrenia postúpia na živnostenský úrad, ktorý má oprávnenie pozastaviť alebo zrušiť živnosť na povolenie sprostredkovania práce.

Budúci týždeň sa s Vami na našom blogu podelíme o cenné rady a tipy, ako začať s prácou opatrovateľky v zahraničí. Článok sme pripravovali s tými najpovolanejšími- s dlhoročnými skúsenými opatrovateľkami. Povieme Vám, čo potrebujete k vycestovaniu, kde nájsť najlepšie pracovné ponuky, a do ktorých krajín sa oplatí vycestovať. Ak sme Vás týmto už teraz navnadili na budúce vydanie, kliknite na tlačidlo odoberať, nechajte si blog pohodlne posielať na svoj e-mail a už Vám žiaden článok neujde.

Používame cookies, aby sme pre Vás mohli zlepšit naše služby

Chcem vedieť viac

Rozumiem!

Kontakt

Najnovšie ponuky práce

Chcete dostávať pracovné ponuky ako aj ďalší zaujímavý obsah na Vašu emailovú adresu?

Invalid Input
© 2020 Alses s.r.o.
facebook_page_plugin